Portugāļu fadu dīva Ana Moura – festivālā „Artissimo”

Portugāļu fadu dīva Ana Moura – festivālā „Artissimo”
Isabel Pinto . portugāļu fadu dziedātāja Ana Moura
01-07-2013 A+ A-
15. jūlijā plkst. 19.00 festivāla „Artissimo” ietvaros Dzintaru koncertzālē uzstāsies portugāļu fadu dīva Ana Moura un viņas ansamblis, kultūras portālam „Rīga 2014” pavēstīja festivāla rīkotāji.

Savā dzimtenē Portugālē Ana Moura jau sen tiek uzskatīta par fadu zvaigzni; viņas māksla sajūsmina klausītājus arī Parīzē un Ņujorkā. Paši portugāļi par viņu saka: otras tādas balss nav un nebūs.

Ana Moura dzied fadu mūsdienīgā stilā, taču tradīcijas viņa nenoniecina, bet gluži otrādi – kopj un attīsta. Žurnālisti atzīst: „Anas Mouras gurdo, zemo, melanholisko balsi labāk ir klausīties, nevis aprakstīt”.

Ana Moura ir dzimusi netālu no Lisabonas un uzaugusi fadu piesātinātā gaisotnē. Tāpēc nav brīnums, ka pirmās dziesmas viņa dziedāja jau sešu gadu vecumā. Vēlāk, tapāt kā jebkura pusaudze, aizrāvās ar popmūziku un roku, taču sapņoja vienīgi par fadu. Anai bija divdesmit gadu, kad kādā fadu klubā viņu dzirdēja dziedātāja un kluba „Senhor Vinho” īpašniece Marija da Fē. Neslēpjot sajūsmu, slavenā māksliniece uzaicināja meiteni strādāt savā klubā.

Anai šie gadi bija īstas mācīšanās un nobriešanas laiks. Viņas dabiskums un radošā intuīcija nemainījās, taču klāt nāca meistarība un sevis apzināšanās šajā žanrā, kas neatkarīgi no lokālā rakstura strauji iekaroja citu valstu klausītāju mīlestību.

Kopā ar fadu arī Ana iekaroja mīlestību. 2003. gadā tika izdots viņas pirmais albumsGuarda-me a Vida na Mão”, un dziedātāju iemīlēja Lisabona.

Pēc otrā albuma visa Portugāle atzina: jā, tā ir unikāla personība, kura ir spējīga apvienot nesatricināmas tradīcijas ar ļoti personisku attieksmi un mūsdienīgu žanra izpratni. Pēc trešā albuma iznākšanas par viņu jau sāka runāt visā pasaulē.

2005. gadā Ana uzstājās Kārnegija zālē, kā arī pirmo reizi kopā ar grupu „The Rolling Stones” (viņu radošā draudzība joprojām turpinās). Toreiz pats Tims Raiss sacerēja Anai dziesmu, ko viņa iekļāva albumāPara Além da Saudade”. Šis albums ieguva Amālijas Rodrigešas balvu. 2011.gadā viņa jau otro reizi dziedāja prestižākajās Portugāles koncertzālēs – Lisabonas un Portu Kolizejos. Anai tika piešķirts Portugāles „Zelta globuss”, un viņa tika nominēta angļu žurnāla „Songlines” balvai „Artist of the Year”, kā arī iekļuva „Billboard” un „Amazon” topā.

Pēdējā laikā ir dzirdēts, ka Ana Moura atkal mainās. Ieintriģētie lietpratēji apgalvo: labi zinām, ka tieši fadu dziesmās ir meklējams Anas radošā ceļa sākums, taču nezinām, kurp viņu tas aizvedīs.

Biļetes uz šo, kā arī citiem festivāla „Artissimo” koncertiem var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs.

Informāciju par festivālu „Artissimo” vari atrast šeit:

 

0 komentāri

Komentāru nav