Pasaulslaveni mūziķi – Rīgas festivāla noslēgumā

Pasaulslaveni mūziķi – Rīgas festivāla noslēgumā
Publicitātes foto . Dziedātāja Miša Brigergosmane
05-04-2013 A+ A-
20. jūnijā plkst. 20.00 Dzintaru koncertzālē notiks „Rīgas festivāla 2013” noslēguma koncerts, kurā skanēs Riharda Vāgnera, Pētera Čaikovska un Joza Groda skaņdarbu programma izcilās latviešu vijolnieces Baibas Skrides, pasaulslavenā Kanādas soprāna Mišas Brigergosmanes, kā arī Lietuvas Nacionālā simfoniskā orķestra un diriģenta Modesta Pitrēna izpildījumā, kultūras portālu „Rīga 2014” informēja festivāla preses sekretārs Mārtiņš Pučka.

Pētera Čaikovska Vijoļkoncertu, ko atskaņos vijolniece Baiba Skride un Lietuvas Nacionālais simfoniskais orķestris, uzskata par vienu no grūtākajiem klasiskā vijoļrepertuāra skaņdarbiem, pasaules pirmatskaņojums notika 1881. gada 4. decembrī Vīnē. Leģendārais horeogrāfs Džordžs Balančins grāmatā „Čaikovska pasijasaka: „Vijolniekiem patīk šis koncerts.  Pats galvenaistikko sāk spēlēt, jūs uzreiz pazīstattas ir Čaikovskis. Gandrīz no pirmās nots var pateikttas ir viņš, to visu uzrakstījis viņš! Tas izdevies tikai nedaudziem.” Vijoļkoncerts komponēts laikā pēc neveiksmīgajām laulībām, kas graujoši ietekmēja Čaikovska garīgo un fizisko veselību. Lai nebūt atjēgtos un atspirgtu, komponists devās uz Šveici un apmetās nelielā pilsētiņā Klaransā.

Koncerts sacerēts nepilna mēneša laikā, un tiek uzskatīts, ka iedvesmu Čaikovskim sniegusi Eduāra Lalo „Spāņu simfonijasnoklausīšanās.

Riharda Vāgnera daiļradi pārstāvēs mīla un kaislībafragmenti no operas „Tristans un Izolde” un cikls „Vēzendonkas dziesmas”. 1857. gadā komponista dzīvē uzplaukst mūzu un amoru svētītas attiecības ar rakstnieci Matildi Vēzendonku (1828–1902) – viņas stabilā laulība un pieci bērni nav šķērslis patiesas mīlestības stāstam. Šis ir aizliegtās mīlestības laiks – top mīlas kvintesence „Tristans un Izolde”, un vienlaikus Vāgners komponē piecas dziesmas ar mīļotās dzeju jeb t. s. „Vēzendonkas dziesmas”, kas ar dabas, eņģeļu, pazaudētās dzimtenes, svētu gaismas staru sapņojuma un citu tēlu starpniecību mūs skar daiļrunīgāk nekā biogrāfu un mūzikas vēsturnieku paskaidrojumi. Vāgners viņam piemītošajā pieticīgumā Matildei rakstīja: „Šīs dziesmas ir labākais, ko esmu komponējis, un taču maz ko no manis radītā jūs vienkārši atliksit malā”.

Šis cikls ir savdabīgs mīlas universs, un daudz vērtīga tas spēs pastāstīt par autoriem ikvienam, kas atradīs laiku izlasīt vārsmas un noklausīties dziesmas.

Vairāk par Lietuvas muzikālo pagātni varēsim uzzināt, klausoties Joza Groda mūziku, jo diriģents Modests Pitrēns programmā iekļāvis Joza Groda simfoniskā lieldarba „Iz Lietuvas pagātnes” (1939) finālu.

Baiba Skride. Foto: Marco Borggreve

Miša Brigergosmane ir viena no pasaules vadošajām soprāndziedātājām; viņa noslēgusi ekskluzīvu līgumu ar „Deutsche Grammophon”. Viņas pirmajā ieskaņojumā „Surprise” iekļauti Šēnberga, Satī un Bolkoma opusi, šis ieraksts labu laiku tika atzīts par spožāko debijas albumu. Brigergosmanes jaunākajā ierakstā „Night and Dreams” skan Mocarta, Brāmsa, Štrausa, Šūberta, Debisī, Diparka un Forē dziesmas. Mišas Brigergosmanes veikto ierakstu skaitā ir arī Bēthovena Devītā simfonija un Vāgnera „Vēzendonkas dziesmas” sadarbībā ar Klīvlendas orķestri un Franci Velzeru-Mestu. Uz operas skatuves Brigergosmane dziedājusi Elektru („Idomenejs”), Liduānas kundzi („Karmelītu dialogi”), Liu („Turandota”), māsu Rozi („Dead Man Walking”). Māksliniece daudz uzmanības pievērš arī kamerrepertuāram, uzstājoties Kārnegija zālē, Kenedija centrā, Vigmora zālē, kā arī Edinburgas, Verbjē, Bergenas festivālos.

Baiba Skride muzicējusi kopā ar pasaules izcilākajiem orķestriem, tostarp ar Bavārijas Radio simfonisko orķestri, Leipcigas „Gewandhaus” orķestri, Cīrihes „Tonhalle” orķestri, Parīzes orķestri, Londonas Filharmonisko orķestri un ASV orķestriem Filadelfijā, Losandželosā un Klīvlendā.

Starp pēdējā laika spožākajām veiksmēm minama Skrides ilgi gaidītā debija ar „Berlīnes filharmoniķiem” un Andri Nelsonu.

2012./2013. gada sezonā abu ciešā sadarbība turpinās Bostonas simfoniskā orķestra sabiedrībā, savukārt ar Birmingemas simfonisko orķestri kopīgi nospēlēts Bēthovens, Brāmss, Mocarta Ceturtais vijoļkoncerts un Gubaiduļinas „Offertorium”. Papildus tam Baiba Skride sadarbojas arī ar „BBC” filharmonisko orķestri un Jonu Stūrgordsu, Vīnes simfonisko orķestri un Osmo Venski, Francijas Nacionālo orķestri un Kurtu Mazūru, Lilles Nacionālo orķestri un Eliahu Inbālu, Oslo filharmonijas orķestri un Vasiliju Petrenko, Helsinku filharmonijas orķestri, Malmes simfonisko orķestri, Noršēpingas simfonisko orķestri un Nīderlandes Radio kamerorķestri. „The Strad” par Skrides Brāmsa CD ar Stokholmas filharmonijas orķestri raksta: „Baiba Skride Brāmsa koncertā ir neglābjami hipnotizējoša, ik frāze piepildīta ar bagātīgas iztēles sarūpētu svaru.” Starp vijolnieces jaunākajiem ierakstiem ir Stravinska un Franka Martēna vijoļkoncerti sadarbībā ar „BBC” Velsas Nacionālo orķestri un Tjerī Fišeru.

Modests Pitrēns. Publicitātes foto

Lietuvas Nacionālais simfoniskais orķestris ir pieredzes bagātākais un atzītākais Lietuvas simfoniskais kolektīvs, kurā spēlē gandrīz simt labāko Lietuvas mūziķu. Kolektīva priekšgalā kopš 1964. gada ir Sanktpēterburgas Konservatorijas absolvents Jozs Domarks, kura tuvākie kolēģi šajā orķestrī ir diriģenti Roberts Šerveniks un Modests Pitrēns. LNSO repertuārs ir plašs – no klasicisma un romantisma partitūrām līdz vislaikmetīgākajām partitūrām, kā arī gandrīz visi Lietuvas komponistu simfoniskie opusi un jaunāko autoru skaņdarbi. Daudzi Lietuvas autoru darbi ne tikai atskaņoti koncertos, bet arī fiksēti skaņu ierakstu namos „Melodija”, „Marco Polo”, „Col legno”, „Ella Records”, „Naxos”un „Avie Records”.

Atgādināsim, ka jau trešo gadu vasaras sākumu Rīgu ieskandinās vērienīgākais klasiskās mūzikas notikums Baltijā – Rīgas festivāls. Kļuvis par lielisku tradīciju, ko novērtē gan daudzi rīdzinieki, gan pilsētas viesi, Rīgas festivāls šogad notiks no 3. līdz 20. jūnijam, pulcējot izcilākos Latvijas un citvalstu māksliniekus. 

Biļetes uz festivāla noslēguma koncertu un citiem Rīgas festivāla koncertiem pieejamas visās „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un tīmekļa vietnē www.bilesuparadize.lv

Papildu informācija: www.rigasfestivals.lv.

0 komentāri

Komentāru nav