„Mēs romantiķi” koncertā – Miša Maiskis un „Kremerata Baltica”

„Mēs romantiķi” koncertā – Miša Maiskis un „Kremerata Baltica”
Publicitātes foto . pasaulslavenais čellists Miša Maiskis
5. jūlija vakarā plkst. 20.00 Svētā Jāņa baznīcā izskanēs desmitā „Kremerata Baltica” festivāla „Mēs romantiķi” Rīgas koncerts, kurā saspēlēsies pasaulslavenais čellists Miša Maiskis un orķestris „Kremerata Baltica”, kultūras portālam „Rīga 2014” pavēstīja festivāla direktore Inese Zagorska.

Koncerts no cikla „Dzimuši Rīgā” ir veltīts Rīgas – nākamās Eiropas kultūras galvaspilsētas – ieskaņai.

Programmā skanēs Pētera Čaikovska Serenāde stīgu orķestrim un Variācijas par rokoko tēmu čellam un stīgām, Roberta Šūmaņa Koncerts čellam un orķestrim la minorā, kā arī Pētera Vaska „Musica dolorosa” stīgu orķestrim. 

Mišu Maiski (1948) Rīga ar lepnumu var dēvēt par savējo: te aizritējusi viņa bērnība un sperti pirmie soļi mūzikā Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā. No 1962. gada viņš iz­glītību turpināja Pēterburgā, 18 gadu vecumā izcīnot pirmo vietu prestižajā P. Čaikovska starptau­tiskajā konkursā, kas jaunajam mūziķim pavēra ceļu studijām Maskavas Konservatorijā pie Mstislava Rostropoviča.

Kad viņa māsa, pianiste Līna Maiska, pēc studijām toreizējā J. Vītola Latvijas Valsts konservatorijā 1969. gadā emigrēja uz Izraēlu, Miša Maiskis tika vainots „padomju dzimtenes nodevībā” un nonāca ieslodzījumā darba nometnē netālu no Gorkijas, kur bez smagā fiziskā darba un pazemojumiem divus gadus viņam bija liegta arī iespēja nodarboties ar mūziku.

Tikai 1972. gadā, saņēmis atļauju izbraukt uz Izraēlu, viņš varēja doties brīvajā pa­saulē un turpināt iesākto ceļu mūzikā. Jau pēc gada Maiskis guva uzvaru G. Kasādo starptautiskajā čellistu konkursā Florencē, ar Pitsburgas Simfonisko orķestri debitēja Kārnegija zālē un kā dāvanu par savu izcilo sniegumu saņēma 18. gadsimta meistara Montanjana čellu un iespēju papildināt zināšanas izcilā ukraiņu izcelsmes amerikāņu čellista Grigorija Pjatigorska meistarklasē.

Kopš 1975. gada Miša Maiskis koncertē pasaules slavenākajās koncertzālēs ar la­bākajiem orķestriem un ir viens no orķestra „Kremerata Baltica” iemīļotākajiem partneriem. Kamermūzikas programmās viņš uzstājies kopā ar Martu Argerihu, ar kuru sadarbojas jau vairāk nekā 25 gadu, muzicējis arī ar R. Lupu, G. Krēmeru, J. Bašmetu, V. Repinu, Z. Metu, V. Aškenazi, L. Bernstainu u. c., sniedzis neskaitāmus solo vakarus, piedalī­jies daudzos mūzikas festivālos, tostarp arī Lokenhauzā un Zalcburgā, kopš 2004. gada vairākkārt koncertējis savā dzimtajā pilsētā Rīgā.

Ar šo koncertu „Kremerata Baltica” turpina Rīgai – Eiropas kultūras galvaspilsētai 2014 – veltīto ciklu „Dzimuši Rīgā”.

Izcilais mūziķis Mstislavs Rostropovičs, raksturojot savu audzēkni Mišu Maiski, teicis: „Viņa spēlē poēzija un izsmalcinātība apvienojas ar lielu temperamentu un spožu tehniku.” Bet par mākslinieka spēju visiem zināmas un klasiskas vērtības pasniegt pavisam jaunā skatījumā varēs pārliecināties arī šā koncerta klausītāji.

Biļetes uz koncertu var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.       

                          

0 komentāri

Komentāru nav