Cēsu mākslas festivālā – „Makbets” un Tigula jaundarbs

Cēsu mākslas festivālā – „Makbets” un Tigula jaundarbs
Publicitātes foto . skats no Valmieras teātra izrādes „Makbets”
04-07-2013 A+ A-
Mākslas festivāls „Cēsis 2013” šajā nedēļas nogalē piedāvā apmeklēt divus koncertus, trīs kino seansus un Valmieras teātra iestudējumu – Viljama Šekspīra „Makbets” Vladislava Nastavševa režijā, kas īpaši pielāgots izrādīšanai Cēsīs, kultūras portālam „Rīga 2014” pavēstīja festivāla preses sekretāre Mairita Brice.

5. jūlijā plkst. 20.00 Cēsu pils klētī būs koncerts „Elektroakustiskās spēles Cēsu klētī” – izcila programma, jo īpaši laikmetīgās mūzikas cienītājiem, bet arī visiem pārējiem, kam patīk ļauties nebijušām skaniskām sajūtām. Koncerta idejas pamatā – soloinstrumentālista sniegums, kas ietērpts elektroakustiskās drānās.

 

Visi solisti ir laikmetīgajā mūzikā rūdīti un pieredzes bagāti domubiedri: muzicēs „Sinfonietta Rīga” pirmā vijole Marta Spārniņa, pirmais čells Guna Āboltiņa un pirmā klarnete Guntis Kuzma, kā arī daudzsološais pianists Rihards Plešanovs un Latvijas Radio kora dzidrais solosoprāns Iveta Romancāne. Solistu raisītās skaņas apstrādās „Sinfonietta Rīga” mākslinieciskais vadītājs Normunds Šnē.

Programma būs daudzveidīga, taču īpaša uzmanība jāpievērš Raimonda Tigula cienītājiem, jo koncertā pirmatskaņojumu piedzīvos viņa jaundarbs „Rūmī” balsij un hangam. Tekstam Raimonds Tiguls ņēmis 13. gadsimta persiešu dzejnieka, sūfistu mistiķa [Džalāletdīna] Rūmī dzeju.

Sestdien, 6. jūlijā, plkst. 20.00 Cēsu Svētā Jāņa baznīcas velvēs notiks Vidzemes kamerorķestra un Andra Veismaņa koncerts „Vasks, Veismanis un domubiedri”. Programmā – angļu jubilāri Džons Daulends (450 gadu) un Bendžamins Britens (100 gadu), kā arī Aivara Kalēja un Pētera Vaska skaņdarbi.

Koncerta ass būs tieši Pētera Vaska daiļrade. Kā uvertīra izskanēs majestātiskais ērģeļdarbs „Te Deum”, programmas vidū „Epifānija”, bet noslēgumā skanēs opuss vijolei un stīginstrumentiem „Vox amoris” jeb „Mīlestības balss”, kur solopartija uzticēta „Lielās mūzikas balvas 2012” ieguvējam vijolniekam Sandim Šteinbergam.

Pie Jāņa baznīcas ērģelēm sēdīsies Aivars Kalējs, un viņa paša daiļradi pārstāvēs meditācija ērģelēm un altam „Viator Dei” jeb „Dieva ceļinieks”, kur solista ampluā dzirdēsim nesen uz dzīvi Latvijā pārcēlušos krievu altistu Maksimu Novikovu.

Savukārt svētdien, 7. jūlijā, plkst. 17.00 Festivāla zālē Cēsu sporta kompleksā tiks izrādīts Viljama Šekspīra „Makbets”, kas pirmizrādi Valmieras teātrī piedzīvojis pavisam nesen – 27. aprīlī. Iestudējuma režisors ir jaunais, provokatīvais, veiksmīgu starptautisku karjeru uzsākušais Latvijas režisors Vladislavs Nastavševs.

Vladislavs Nastavševs sola, ka šoreiz tas būs vēl citādāks „Makbets”. Arī tie, kas izrādi ir redzējuši Valmierā, var doties uz Cēsīm un neraizēties par atkārtošanos, jo šoreiz iestudējums pielāgosies telpai, nevis otrādi. „Festivālā „Makbets” tiks spēlēts sporta zālē. Negaidīts, un tajā pašā laikā likumsakarīgs pavērsiens.

No vienas puses, izrāde, kura tik lielā mērā ir par teātri, mākslu, personīgo atļaušanos, būs skatāma it kā vismazāk tai piemērotā vietā. No otras puses, sports kā dzīvības metafora ir izrādes sastāvdaļa un viens no tās vadmotīviem. Ceru, ka šī „Makbeta” jaunā redakcija, kas tapusi sadarbībā ar Cēsu mākslas festivālu, kļūs par svaigu un mūsdienīgu teātra mākslas faktu.”

Lomās: Inga Siliņa, Inese Pudža, Rihards Jakovels, Kārlis Neimanis, Anta Aizupe un pats režisors Vladislavs Nastavševs.

Festivālā turpinās izrādīt arī Valentīnas Freimanes britu kino klasikas izlasi. 5. jūlijā plkst. 22.00 Cēsu pils pagalmā būs skatāma režisora Deivida Līna drāma „Īsa tikšanās” (1945). 6. jūlijā – režisoru Alberto Kavalkanti, Čārlza Kričtona, Roberta Heimera un Bazila Dērdena kopdarbs „Nakts melnumā” (1945). Tā ir klasiska britu šausmu filma no četru režisoru veidotiem stāstiem. Filma atstājusi lielu ietekmi uz turpmākajiem britu kino darbiem šausmu žanrā.

Savukārt 7. jūlijā būs skatāma romantiska fantastikas filma „Dzīvības un nāves jautājums” (1946), ko veidojis slavenais britu režisoru duets – Maikls Pauels un Emeriks Presbergers.

Visu informāciju par Cēsu mākslas festivālu vari atrast šeit.

0 komentāri

Komentāru nav