„Esplanādē 2014” iesildīts festivāls „RE RE Rīga!”

„Esplanādē 2014” iesildīts festivāls „RE RE Rīga!”
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
„Rīga 2014” radoši informatīvajā telpā „Esplanāde 2014” otrdien, 9. jūlijā, notika pirmais festivāla „RE RE Rīga!” iesildīšanas pasākums.

Tajā atklāja festivāla programmu un nosauca visus māksliniekus, kas piedalīsies pasākumos. Pēc tam uzstājās grupa „Pulsa efekts” un dziedātāja Leila, kuru priekšnesumā savienoti divu atšķirīgu kultūru ritmi un melodijas – latviešu tautasdziesmas un Vidējo Austrumu mūzikas tradīcija.

„Ir patiess prieks, ka festivālā piekrituši piedalīties tik daudz labu un pasaules līmeņa mākslinieku. Caur krāsu, skaņu, noskaņu un radošās izpausmes formu dažādību festivāls „RE RE Rīga!” rīdziniekiem un pilsētas viesiem piedāvās piedzīvot mākslas brīnumu. Festivāla laikā ikviens varēs sastapties ar visdažādākajām kultūrām un justies, kā apceļojis pasauli. Mākslinieku programma patiešām ir neparasta un pārsteigumiem bagāta, jo aptuveni 100 dalībnieku, pārstāvot divdesmit kolektīvus no divpadsmit pasaules valstīm, būs sarūpējuši katrs savu, īpašu un neatkārtojamu priekšnesumu,” atklāja pasākuma producente Vita Valheima.

„RE RE Rīga!” uzstāsies franču jaunā cirka kolektīvs „La Meute”, kas izrādēs izmanto visdažādākās akrobātikas tehnikas, apvienība no Zviedrijas „MagManus” skatītājus pārsteigs ar virtuozu žonglēšanu, elpu aizraujošiem tramplīnlēcieniem un pārsteidzošu akrobātiku. Laikmetīgās žonglēšanas paraugs – skandināviski estētiskie un rotaļīgie „Patrik & Wes” festivāla laikā skatītājus priecēs ar izrādi „Between Someonesons”. Nīderlandiešu mākslinieks Brams Grāflands ar performanci „The Yelling Kitchen Prince” liks brīnīties, jo šī ir vienīgā izrāde pasaulē, kuras laikā tiek spēlētas virtuves bungas, ērģeles un paralēli ceptas pankūkas. Četru jaunu mākslinieku cirka trupa „Collectif Malunés” uzvedumā apvienos ielu teātra, gaisa akrobātikas un spēka elementus. Tāpat festivālā būs sastopama norvēģu māksliniece Frīda Ūdena Brinkmane (Frida Odden Brinkman), viena no retajām sievietēm žonglierēm, kura vienlaikus spēj kontrolēt deviņas bumbas sarežģītajā atsperīgās žonglēšanas tehnikā. Jaunu uzvedumu īpaši festivālam „RE RE Rīga!” būs sagatavojusi cirka studijas „Folie” grupa FF no Igaunijas.

Tāpat festivālā būs iespēja baudīt pasaules mūzikas šedevrus: uz „RE RE Rīga!” skatuvēm skanēs folkmūzika savienojumā ar Indijas un arābu vokālo tradīciju, marokāņu mūzikas ritmi, psihodēliskais roks savienojumā ar saksofona spēli, dzirdēsim akordeonu, ukuleli, flautu, ebreju arfu, guembri un citus neparastus mūzikas instrumentus.

Beļģu „Jaune Toujours” mūzikā varēs saklausīt dažādu valodu, mūzikas stilu un ritmu sajaukumu: beļģu ska, čigānu mūziku, šansonu savienojumā ar Balkānu trakulību, akordeonu un džeza improvizācijām.

Festivālā varēs klausīties arī slavenā dzejnieka Sergeja Jeseņina dzeju krievu grupas „The Retuses” muzikālajā apdarē. Neparastu mūzikas skanējumu piedāvās „Theodor Bastard” no Krievijas – viņi savos darbos savieno pasaules mūziku, folkmūziku un trip-hop žanru ar Indijas un arābu vokālo tradīciju.

Lielbritānijas apvienībā „Electric Jalaba” apvienojušies britu mūziķi un Marokas gnawa mūzikas meistars. Savukārt vācu apvienības KIM sastāvā ir trīs Berlīnes mūziķi, kuri rada neaizmirstamas mūzikas skaņas ar bungu, alta saksofona un ebreju arfas palīdzību.

Latviju festivālā pārstāvēs vairāki kolektīvi: grupa „Sus Dungo”, kas meistarīgi darbojas ar plašu instrumentu klāstu, tostarp akordeonu un arfu. Uz festivāla skatuvēm kāps ritmisku kompozīciju meistari, kuri savā darbā izmanto dažādu tautu, piemēram, afrikāņu, brazīliešu, ēģiptiešu perkusijas – „Pulsa efekts” un azerbaidžāņu mugham dziedātāja Leila. Tāpat festivālā varēs baudīt deju grupas „Soul Tap” meistarīgi savītos stepa ritmus ar džeza stilistikā veidotiem populāru skaņdarbu instrumentiem un indiešu klasiskās dejas priekšnesumus studiju „Bharata” un „Lila” izpildījumā.

Papildu informāciju par māksliniekiem var atrast festivāla „RE RE Rīga!” mājaslapā.

Ikviens, kurš vēlas ļauties pārsteigumiem, iepazīt jaunu pasauli, baudīt pasaules kultūru un piedzīvot brīnumu, aicināts no 9. līdz 11. augustam apmeklēt AB Dambi, Noasu, Operas skvēru, Vecrīgu, Esplanādi! Ieeja uz visiem festivāla pasākumiem ir bezmaksas.

Festivāls „RE RE Rīga!” solās būt viens no šīs vasaras krāšņākajiem notikumiem, spilgti piesakot Rīgu kā Eiropas kultūras galvaspilsētu 2014. Festivāls tapis, pateicoties Rīgas domes, nodibinājuma „Rīga 2014” un uzņēmuma „Re&Re” sadarbībai.

Nākamie festivāla „RE RE Rīga!” iesildīšanas pasākumi radoši informatīvajā telpā „Esplanāde 2014” notiks 17. un 24. jūlijā no plkst. 17.00 līdz 18.00.

Jau ziņots, ka šogad ielu mākslas un pasaules mūzikas festivāls „RE RE Rīga!” notiks no 9. līdz 11. augustam, bet 2014. gadā tas iekļauts Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā, tematiskajā līnijā „Rīgas karnevāls”.

0 komentāri

Komentāru nav