Svinēs pirmās Rīgas grāmatu spiestuves 425. jubileju

Svinēs pirmās Rīgas grāmatu spiestuves 425. jubileju
Kartes fragments ar Rīgas attēlu no no izdevuma De expugnatione Civitatis Rigensis Livoniae Metropolis.. – Rigae : per N. Mollinum, M.DC.XXII [1622].
03-04-2013 A+ A-
9. aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks atvērta izstāde „Gedruckt zu Riga” jeb „Iespiests Rīgā”, kas būs veltījums pirms 425 gadiem dibinātajai pirmajai grāmatu spiestuvei Rīgā, kas vienlaikus bija arī pirmais poligrāfijas uzņēmums tagadējās Latvijas teritorijā, kultūras portālu „Rīga 2014” informē LNB pārstāvji.

Izstāde dāvās iespēju klātienē aplūkot senākās Latvijas teritorijā iespiestās grāmatas no LNB un LU Akadēmiskās bibliotēkas krājumiem. Izstādi atklās LNB direktors Andris Vilks; izstādes viesus ar savu klātbūtni pagodinās arī UNESCO starptautiskie eksperti: Esko Hakli, Vinstons Tabs, Erlands Koldings Nilsens, Abdelazizs Abids, kas ieradušies Rīgā, lai pārrunātu LNB darbības stratēģiju Gaismas pilī.

Pirms izstādes atklāšanas plkst. 14.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Jaunākās periodikas lasītavā, Kr. Barona ielā 14, norisināsies arī Rīgas pirmās grāmatu spiestuves dibinātājam Nikolajam Mollīnam (1550/1555–1625) un viņa laikmetam veltītie lasījumi, lai aktualizētu grāmatizdevēja devumu Latvijas kultūrā.

Rīgas pilsētas mākslas vēstures, grāmatu iespiešanas fenomena, pilsētas semiotikas un citus aspektus lasījumu un izstādes apmeklētāji varēs izvērtēt vairāku laikmetu paralēlēs. Ar lasījumiem uzstāsies Dr. phil. Ineta Kivle, Dr. philol. Ināra Klekere, Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu valdes priekšsēdētāja vietnieks Artis Ērglis, Dr. habil. art. Ojārs Spārītis, Dr. hist. Gvido Straube, Dr. hist. Jānis Krēsliņš un Dr. philol. Māra Grudule.

Grāmatu iespiešana Rīgā sākās 1588. gadā – aptuveni 120 gadus pēc Gūtenberga atklājuma. Pēc Rīgas rātes aicinājuma to uzņēmās holandietis Nikolajs Mollīns, kurš ieradās šeit no lielākā Eiropas grāmatniecības centraAntverpenes. Rīgas un Latvijas kultūrā Mollīna darbība ir ļoti nozīmīga. Būdams poligrāfijas nozares iedibinātājs, 38 gadu laikā viņš izdevis ap 200 iespieddarbu, galvenokārt latīņu un vācu valodās. Daļa no tiem ir grāmatas (vairāki arī apjomā lieli izdevumi), taču vairumsdažādi apsveikuma dzejoļi un citi sīkdarbi. Īpaši izceļama ir 1615. gadā mūsdienu Latvijas teritorijā pirmā latviešu valodā iespiestā grāmata sauktā luterāņu rokasgrāmata, ko veido trīs atsevišķi un atšķirīgi noformēti darbi („Evaņģēliji un epistulas”, „Enhiridijs”, „Psalmi un garīgas dziesmas”).

Izstāde būs aplūkojama Latvijas Nacionālās bibliotēkas centrālajā ēkā, Kr. Barona ielā 14.

0 komentāri

Komentāru nav